Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Cmentarz środkowy
4
 
Cmentarz tzw. nowy
19
 
Kaplica cmentarna
3
 
Cmentarz tzw. stary
36
 
 
 
 
  ID: 562246

Cmentarz komunalny



Budowa
1888
 
Cmentarz, założony w 1888 roku, przy zachodniej granicy siedliska Strachocina, dziś znajduje się w granicach wsi i na stoku wzniesienia, obniżającym się ku wschodowi. Obecnie założenie składa się z trzech części: starego zabytkowego cmentarza (od południa), z części środkowej, skanalizowanej doliny cieku wodnego i z nowego cmentarza komunalnego (od północy), powstałego w latach sześćdziesiątych XX wieku a poszerzonego na zachód w latach dziewięćdziesiątych do łącznej powierzchni ok. 2 ha[10]. Zabytkowy ...
Cmentarz, założony w 1888 roku, przy zachodniej granicy siedliska Strachocina, dziś znajduje się w granicach wsi i na stoku wzniesienia, obniżającym się ku wschodowi. Obecnie założenie składa się z trzech części: starego zabytkowego cmentarza (od południa), z części środkowej, skanalizowanej doliny cieku wodnego i z nowego cmentarza komunalnego (od północy), powstałego w latach sześćdziesiątych XX wieku a poszerzonego na zachód w latach dziewięćdziesiątych do łącznej powierzchni ok. 2 ha[10]. Zabytkowy cmentarz założony jest na planie prostokąta i podzielony jest dwiema krzyżującymi się ścieżkami na 4 kwatery. Na skrzyżowaniu alej umieszczono sześcioboczny plac, na którym stoi marmurowy krucyfiks postawiony na postumencie. Prawdopodobnie jest to dzieło tego samego warsztatu co krzyże w Bolesławowie i Nowym Gierałtowie, do których jest bardzo podobny. Dobrze zachowana jest ścieżka założona (od bramy cmentarza) wzdłuż podłużnej osi cmentarza, zaopatrzona w terenowe schody. Druga ze ścieżek uległa częściowo zatarciu poprzez umieszczenie na jej linii nowych grobów. Obie ścieżki obsadzone są dwustronnie klonami pospolitymi. W północno – wschodnim narożniku cmentarza znajduje się skromny, neogotycki dom przedpogrzebowy z 4 ćwierci XIX wieku, wzniesiony na planie prostokąta, nakryty dachem dwuspadowym. Elewacje: frontowa i tylna zwieńczona jest schodkowymi szczytami. W elewacjach są umieszczone otwory ostrołuczne lub okulusy. Cmentarz jest wydzielony grodzeniem ze słupami i podmurówką z granitowych ciosów. Przęsła ogrodzenia są metalowe. Zachowały się dwa kamienne nagrobki z roku 1925 i kilka ozdobnych, metalowych krzyży. Poza tym cmentarz wypełniony jest głównie grobami powstałymi po 1945 roku. W północnej części cmentarza znajduje się kwatera z grobami pacjentów szpitala psychiatrycznego w Stroniu.

Nowy, północny cmentarz komunalny jest również założony na planie prostokąta i wydzielony ogrodzeniem podobnym do ogrodzenia starego cmentarza. Układ założenia jest komponowany, a zieleń zaprojektowano. Ścieżki obsadzono żywotnikami. Pomiędzy cmentarzami znajduje się skanalizowana dolina cieku wodnego, używana do niedawna na pochówki pacjentów szpitala psychiatrycznego. Od północy teren ten zamyka skarpa, na której wznosi się ogrodzenie nowego cmentarza komunalnego. Skarpa ta została ukształtowana tarasowo murami oporowymi z granitowych ciosów. Za Studium Środowiskowym Rybka- Ceglecka.
Pokaż więcej Pokaż mniej