Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Dom nr 27, Skrzynka
agatabox: Jak wynika z ksiąg metrykalnych kupiec Robert Fruche posiadał dość liczną rodzinę: Furche, Robert Hausbesitzer in Heinzendorf ur. 07.09.1882 in Heinzendorf oo 13.02.1912 in Eisersdorf mit Exner, Martha, * ). Kinder: 1) Furche, Klara * 24.10.1913 in Heinzendorf 2) Furche, Hildegard * 05.11.1914 in Heinzendorf oo 30.03.1937 mit Faber, Josef, Tischler in Heinzendorf. 3) Furche, Paul * 22.12.1915 in Heinzendorf ...
ul. Okrzei Stefana, Kłodzko
Stan: Muszę zmienić okulary... :)
Kościół pomocniczy Matki Bożej Bolesnej, al. NMP, Nowa Ruda
Keco: Rzeczywiście. Dzięki za wyłapanie.
1957 - Powódź, ul. Wolności, Szczytna
Tomen: Taka drobnostka, w nazwie obiektu jest brak spacji między "Wolności" a myślnikiem i dodatkowo do kasacji spacja między "Nadrzeczna" a nawiasem.
Kładka II (Kamienny Potok / ul. Wolności - ul. Nadrzeczna), ul. Wolności, Szczytna
Tomen: Taka drobnostka, w nazwie obiektu jest brak spacji między "Wolności" a myślnikiem i dodatkowo do kasacji spacja między "Nadrzeczna" a nawiasem.
Zdjęcia niezidentyfikowane, Międzylesie
Zbigniew Franczukowski (bynio): Niestety nie :(

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
atom
atom
atom
atom
atom
atom
atom
LukaszGrzelik
atom
atom
atom
atom
atom
atom
Danuta B.
Alistair
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Hans v.Warnsdorff z Zabłocia (pow. bolesławiecki,), śląski uczeń Giordano Bruno, właściciel Piersna.
Autor: Mata°, Data dodania: 2020-11-10 18:26:11, Aktualizacja: 2020-11-13 17:06:22, Odsłon: 1103

Hans v.Warnsdorff śląski uczeń Giordano Bruno, właściciel Piersna

Małgorzata Stankiewicz 

 

Hans v.Warnsdorff z Zabłocia (pow. bolesławiecki),

śląski uczeń Giordano Bruno,

właściciel Piersna

 

Tekst powstał w oparciu o niepublikowaneą monografię: Małgorzata Stankiewicz, Dzieje rodu v.Warnsdorff na Śląsku, Łużycach i w Czechach od XIII-XVIII wieku, Wrocław 2018 (Archiwum Państwowewe Wrocławiu), stąd dla ochrony praw autorskich nie podano przypisów, ani bibliografii. 

 

Piersno i Stoszów/Pirschen-Stusa były niegdyś jednym majątkiem, z dworem (Stusa), kościołem (Piersno) i nieistniejącym już dziś folwarkiem polnym Kozików/Hartau. W ciągu XVI w. należał do rodu v.Reichenbach z linii Radzików/Rudelsdorf (pow. dzierżoniowski), ale linia Pirschen-Stusa trwała bardzo krótko: utworzona została przez Conrada i zakończona wraz z jego śmiercią w 1594 roku. Dzieje majątku w XVII w. są nieznane i dopiero w 1699 r. pojawia się znany z imienia właściciel Florian v.Seidlitz*.

Conrad v. Reichenbach był jednym z czterech synów Heinricha v.Reichenbach i v.Nimptsch-Rürsdorf, z których pełnoletność osiągnęło tylko dwóch on i Caspar (zginął w Świdnicy w 1568 r.). Piersno i Stoszów otrzymał w wianie pierwszej żony, córki Nicolasa v.Waldin (Waldau) auf Stusa i N.N. v.Gellhorn. Być może chodzi o wymienionego w latach 1559-1564 Nickela v.Waldau von Schönfeld, starostę Kątów Wrocławskich/Canth, który kupił w Piersnie ogrody (1564). Jego płyta nagrobna (lub epitafium) z 1568 r. również znajdowała się w Piersnie, podobnie jak nagrobek dziecka Asmanna v.Waldau (†1596). Druga żona przeżyła Conrada i ponownie wyszła za mąż za Christopha Heinricha v.Bess und Ketzerdorf (Karłowice pow. opolski).

W Piersnie umieszczono na ścianie kościoła płyty nagrobne Conrada, jego pierwszej żony Barbary i ich czworga, nieznanych z imienia dzieci (płyty już w połowie XIX w. były nieczytelne). Zostały one połączone wtórnie w rodzaj epitafium, ale nie stanowią pierwotnej całości ! Pod murem cmentarnym leżą z kolei fragmenty z ciągami herbów, pochodzące z dużego epitafium pary, którego zwieńczenie i dolna część są obecnie wmurowane nad figuralnymi płytami. Są tam też fragmenty z jakiegoś innego (?) epitafium obrazowego ze sceną Sądu Ostatecznego, a wewnątrz kościoła w posadzce jest wmurowana płyta heraldyczna jego córki  Margarethe (1599).

                        Conrad v.Reichenbach-Rudelsdorf/Stusa, Pirschen (*1545-†1594)

            I ∞ Barbara v.Waldau-Bielau                                    II ∞ Elisabeth v.Reibnitz-Alt Schönau

                        (*1552-†1587)

            ―――――|―――――

  1. Friedrich (†1590)
  2. Margarethe (†1599)
  3. Justina (w. 1606)

∞ ok. 1595 Hans v.Warnsdorff/Thiergarten

  1. Barbara (w. 1602)

∞ Christoph v.Sack/Zieserwitz (w. 1615)

  1. Hedwig

∞ 1604 Albrecht v.Gellhorn/Sonenberg, Giessen

  1. Catharina (*1578-†1608)

∞ Carl v.Hochberg/Guttmansdorf (†1605)

                      

Na przełomie XVI/XVII w. majątek należał do Hansa v.Warnsdorff z Zabłocia (pow. bolesławiecki) (*1567-† po 1614), męża Justiny v.Reichenbach, córki wspomnianego Conrada. Jest on postacią zupełnie nieznaną historii i szczególnie ciekawą ze względu na swoje bliskie kontakty ze słynnym filozofem Giordano Bruno. Hans sam siebie określił robiąc odręczny wpis na stronie jednej ze swoich książek pod datą 25.XII.1597 r.: „Hans v.Warnsdorff und Güβmansdorff zum Thiergarten itzo zu Stusa und Pirschen” i opisał własną genealogię. Tylko dzięki temu wpisowi, został przywrócony historii. Tak więc wywodził się z Gościszowa (pow. bolesławiecki) i posiadał dziedziczne, sąsiednie Zabłocie/Thiergarten (lub jego część), ale osiadł pod Wrocławiem, w majątkach żony:

Hans v.Warnsdorff/Thiergarten

(†1567)

∞ ok. 1557 Katharina v.Krayn (?) z.d. Beiersdorf (?)

(*ok 1539-†1593)

————――――――――――――|――――――――――――――――――――

     Christoph                  Sigmund                   Magdalena                               Hans/Thiergarten, Stusa

(*1558-†1571)             (*1561)                 (*1564-†1592)                                        (*1567-†po 1614))

                                                               ∞ 1591 Melchior v.Worissen                ∞ 1594 Justina v.Reichenbach

                                                               ————|—————                       ————|————

                                                                            dziecko (*1592)                        1. Justina Barbara (*1596-†1598)

                                                                                                              2. Hans Willrich (*1612)

 

Jak sugeruje monografista Reichenbachów, ślub musiał być zawarty około 1594 r., czyli mniej więcej po powrocie ze studiów i tzw. podróży kawalerskiej. Hans zapisał żonie w 1596 r. dożywocie w wysokości 200 talarów rocznego czynszu na Zabłociu, a opiekunem intercyzy został Nickel v.Raussendorf z sąsiednich Bolesławic/Tillendorf. We wpisie wymienił dwoje swoich dzieci i ich chrzciny, które musiały być niezwykle uroczyste, bowiem córka miała ponad 20 szlacheckich rodziców chrzestnych z najmożniejszych rodów (v.Gotsch, v.Hoberg, v.Magnus, v.Schellendorf v.Schlibitz, v.Reibnitz, v.Reichenbach, v.Waldau, v.Warnsdorff i inni) podobnie było przy chrzcinach syna.

Tuż po ślubie ujawniły się jego wielkie problemy finansowe: już w 1601 r. miał dług 470 talarów wobec starosty Brandana v.Zedlitz, który był ściągany przez żyrantów z majątku Bukówek/Buchwald, położonego niedaleko Piersna. W tym samym roku oddał Christophowi v.Sack-Ratschin, osiadłemu w Cesarzowicach/Ziserwitz (pow. średzki), w zastaw swój majątek Zabłocie. ponieważ v.Sack „żyrował mu i spłacał różne długi”. Niedługo potem spisano we Wrocławiu umowę, w której opiekunowie jego żony i jej siostry (tj. Fabian i Christian v.Reichenbach/Rudelsdorf, Hans Mehwald/Löbenaw i Christoph v.Sack/Zieserwitz) darowali mu z powodu szkód jakie poniósł na skutek „ubiegłorocznego nieurodzaju” resztę z kwoty 600 talarów (tj. 323 talary), którą był winien jako dzierżawca majątków Piersno i Stoszów.

W tym samym 1601 r. „Hans Warnsdorff zur Stusa” sprzedał swemu szwagrowi Christophowi v.Sack majątek Zabłocie, koło Bolesławca wraz z wszystkimi przynależnościami. W kwietniu 1602 r. zwolnił swoich poddanych z Bukówka od zaległych powinności na rzecz dworu (czynszów, służby dworskiej), oraz oświadczał, że folwark i należący do niego kawałek drogi, niższe i wyższe sądownictwo i połowę lenna kościelnego „powierzył” starszemu ziemskiemu i współwłaścicielowi tej wsi Adamowi v.Seidlitz”/Braunau, Buchwald i jego spadkobiercom. Uczynił też warunek, że nowi właściciele mają wziąć tych poddanych w „należną opiekę”.

W połowie 1602 r. był prawnym opiekunem testamentu swojej szwagierki Barbary v.Reichenbach (żony Christopha v.Sack), która zmarła w lipcu. W sierpniu tego roku Justina, żona Hansa zrzekła się za pośrednictwem Hansa v.Falckenheim-Kommernig/Liebichau swego dożywocia na Zabłociu na rzecz „wierzycieli i żyrantów” swego szwagra Christopha v.Sack. Od tego też czasu prowadziła ożywioną korespondencję, wysyłając liczne skargi do Wrocławia, m.in. na „bezprawne” zajęcie jej „ojcowskich majątków”. W obecności jej i męża dokonano w 1603 r. spisu inwentarza obu majątków w Piersnie. Od tego też czasu zwracała się z prośbami o ustanowienie dla niej zabezpieczenia finansowego, ponieważ, jak pisała, po śmierci swych rodziców (a także utracie oprawy ślubnej) pozostało jej „niewiele poza kilkoma sukniami i nie posiadała żadnego obstalunku”.

W końcu 1604 r. rada miasta Wrocławia poświadczyła, że Christoph v.Sack zabezpieczył hipotecznie 300 talarów jako swój dług, który był winien Justynie. Wkrótce rajcy wysłali do Piersna swych posłów, w obecności których Hans v.Warnsdorff i jego żona uroczyście potwierdzili ugodę, w sprawie spłaty 19.553 talarów, zawartą dzień wcześniej z braćmi Fabianem i Christophem v.Reichenbach. W sierpniu 1605 r. bracia ostatecznie kupili Piersno i Stoszów, a ich siostra Justyna po 1606 r. nie występowała już w źródłach.

            Hans v.Warnsdorff znany jest jako właściciel sztambucha który zaczął prowadzić tuż przed wyjazdem na studia: immatrykulowany na uniwersytecie w Wittemberdze 14.V.1586 r. („Johannes a Warnsdorf ex equestri familia Silesiacea”). Pierwsze wpisy w sztambuchu pochodzą z 1585 r. i w większości zostały dokonane w Gościszowie. Jego dziedzic, wówczas 15-letni Caspar, późniejszy starosta księstwa, wybitny działacz Stanów Śląskich i humanista, w swojej dedykacji nazwał go „najdroższym kuzynem” („bratem stryjecznym”) („Haec in honorum nobilissimi iuvenis Joan a'Warnsdorff patruelis sui ommn amicissimi csribebat pro pria manû...”). Ostatnie pochodzą z Pragi i Legnicy (1609).

            W sztambuchu tym znalazł się też łaciński  wpis Giordano Bruno (*1548-†1600) z dnia 18. IX. 1587 roku, odnoszący się do słynnej maksymy z biblijnej księgi Eklezjaty o marności życia ludzkiego. W latach 1586-88 wykładał on w Wittemberdze filozofię, ale już 6 miesięcy później został zmuszony do opuszczenia miasta. Reprezentował postawę „ogólnej życzliwości do ludzi” i nie uznawał żadnej konkretnej religii, był wrogiem waśni, wojen religijnych i nienawiści miedzy ludźmi. Uznawał tylko ogólne zasady humanitaryzmu i odnawiał poglądy neoplatońskie. Do grona jego najbliższych uczniów należeli Hieronim Besler (1566-1632), który później pomagał mu jako pisarz, Georg Schönfeld, Justus Meier, Hans v.Warsndorf i młody arystokrata węgierski Michael Forgacz (Mihály Forgách) z Węgier, autor słynnego opisu peregrynacji po Włoszech i Niemczech, wydanego w 1588 roku. Oprócz wymienionych, są w sztambuchu wpisy wielu znanych postaci spośród szlachty śląskiej i łużyckiej w tym wielu spokrewnionych z Warnsdorffami z wszystkich linii rodu. Po utracie majątków ziemskich „Hans v.Warnsdorf und Thiergarten zur Liegnitz” zamieszkał prawdopodobnie w Legnicy i był spotykany w dokumentach jeszcze dwa razy w latach 1613 i 1615.

Zachodzi prawdopodobieństwo mylenia dwóch wsi o nazwie Thiergarten. Jedna to Zabłocie w pow. bolesławieckim, należąca od 1483 r. do rodu v.Warnsdorff i w 1626 r. sprzedana Heinrichowi v.Reichenbach (może tylko pewna część). Druga to Godzięcin (pow. wołowski), gdzie znajdowała się płyta nagrobna Friedricha v.Sack und Ratschütz  (1619). Musiał on umrzeć młodo bowiem w 1601 r. zaczął studia w Marburgu, potem Strassburgu, Heidelbergu i dalej. Nie udało się również ustalić zależności rodzinnych między Friedrichem, a Christophem v.Sack, obaj z predykatem „auf Zieserwitz” (byli braćmi lub kuzynami). Zarówno syn jak i córka Friedricha występowali z predykatem „zur Thiergarten”, a syn ożenił się z Susanną Barbarą, córką wspomnianego wyżej Heinricha v.Reichenbach-Rudelsdorf/Siebeneichen, Neuen, Thiergarten. Zależności te są tak zawiłe, że dziś już chyba nikt nie jest w stanie tego zbadać.

 

 

 


/ / / / /
maras | 2020-11-13 01:57:38
Ciekawy artykuł!
Mata | 2020-11-13 17:03:21
Dzięki.
wk | 2021-08-26 13:06:04 | edytowany: 2021-08-26 13:27:02
Arcyciekawy. A epitafium ostatnio (2016?) oczyszczone, odnowione i osłonięte blaszanym daszkiem troszkę psującym obraz całości.